Mój serdeczny kolega, którego poznałem podczas studiów, bierze udział w projekcie MARS ONE. Jest to niesamowity, przełomowy projekt, zaryzykowałbym stwierdzenie, największy w dziejach ludzkości…

Zapraszam do obejrzenia powyżej umieszczonego filmu – M1-K0 opowie o szczegółach misji…

 

/za Wikipedią/

Mars One – prywatny projekt prowadzony przez holenderskiego przedsiębiorcę Bas Lansdorpa, którego celem jest ustanowienie stałej kolonii ludzkiej na Marsie. Plan zakłada wysłanie prywatnego satelity komunikacyjnego na orbitę Marsa w 2018 roku, a po kilku kolejnych etapach lądowanie tam czworga ludzi w 2025 roku. Po tym okresie kolejne grupy astronautów mają docierać na Marsa co dwa lata.

Koszt umieszczenia pierwszych czterech astronautów na Marsie wycenia się na około 6 miliardów USD (4,7 mld €). Mars One podpisał listy intencyjne z potencjalnymi dostawcami elementów wyprawy dla każdego etapu misji, takimi jak SpaceX. Autorzy projektu zakładają, że koszty da się znacznie obniżyć dzięki temu, że będzie to podróż w jedną stronę. Astronauci mają zostać tam do końca życia.

Mars One obecnie próbuje zapewnić sobie finansowanie poprzez wsparcie sponsorów i inwestorów oraz rozpropagowanie wyprawy programem telewizyjnym, zaś wybór astronautów oddać w ręce widzów. Całe przedsięwzięcie ma być największym i najdłuższym reality show w dotychczasowej historii telewizji, trwającym od początku rekrutacji uczestników, poprzez siedmiomiesięczną podróż aż do lądowania na Marsie. Dla Mars One pracuje już jeden z pierwszych pomysłodawców Big Brothera. Pierwszy etap rekrutacji uczestników zakończył się w 2013. Przez 10 lat będą oni przygotowywani do spędzenia reszty życia na Marsie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mars_One